The diphenyl dimethyl polysiloxane stationary phase is the most popular GC stationary phase and is used in a wide variety of applications. All residual catalysts and low molecular weight fragments are removed from the Rtx-5 polymer, providing a tight monomodal distribution and extremely low bleed.
Features & Benefits
- General-purpose columns for drugs, solvent impurities, pesticides, hydrocarbons, PCB congeners (e.g., Aroclor mixes), essential oils, semivolatiles.
- Equivalent to USP G27 and G36 phases.
- Temperature range: -60 °C to 330/350 °C.
- Some dimensions also available as Integra-Guard columns — a guard and analytical column in one to eliminate connection problems!
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -60 to 280/300 °C |
| Stationary Phase Type | Rtx-5 |
| Polarity | Nonpolar |
| Phase | low-polarity phase; Crossbond diphenyl dimethyl polysiloxane |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 15 m |
| Film Thickness (df) | 3.0 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.32 mm |


