The high thermal stability of Rtx-50 columns makes dual-column analysis possible with common phases such as Rtx-1 or Rtx-5MS.
Features & Benefits
- General-purpose columns for pesticides, herbicides, and phthalate esters.
- Equivalent to USP G3 phase.
- Temperature range: 40 °C to 330 °C.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | 40 to 270/290 °C |
| Stationary Phase Type | Rtx-50 |
| Polarity | Intermediate Polarity |
| Phase | midpolarity phase; Crossbond phenyl methyl polysiloxane |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 30 m |
| Film Thickness (df) | 0.50 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.53 mm |


