Features & Benefits
- Chemically inert tubing available in 0.094″ and 0.063″ IDs.
- 1/8″ OD in 3- and 10-meter lengths.
- Easily cut to length using Clean-Cut Tubing Cutter (cat.# 25069).
- Maximum temperature: 100 °C.
- 1/4-28 threads for use on Mobi-Cap or Hub-Cap bottle tops.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Outer Diameter (OD) | 1/8″ |
| Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Color | Natural |
| Length | 3 m |
| Product Category | Tubing |
| Max Pressure | 250 psi (18 bar) |
| Inner Diameter (ID) | 0.094″ (2.4 mm) |

