PH-ABT-NSF-UCBI-0404-LH – These advanced pharmacy refrigerators are certified in accordance with the NSF/ANSI 456 Standard for Vaccine Storage. With this certification, units protect pharmaceuticals at optimal temperatures, preventing waste and allowing for peak delivery. These units utilize microprocessor controllers and feature temperature alarms, remote alarm contacts, and probe access ports with included probes. Built-in units are designed with front ventilation systems, allowing easy installation into a bench or countertop. All units run on natural, hydrocarbon refrigerant for environmental health and energy efficiency.
4.6 Cu. Ft, Solid Door Refrigerator (Built-In); Left Hinged – NSF Compliant
$4,140.00
SKU: 8265-10-8582
Categories: Undercounter and Countertop, Refrigerators, Pharmacy
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 60 in |
| Defrost | Cycle |
| Door Type | Left Hinged |
| Dimensions | 23 3/4"W x 24 1/2” D x 33 3/8 "H |
| Voltage | 115V |
| Refrigerant | Natural, hydrocarbon refrigerant |
| Listing | UL, C-UL, ETL, C-ETL listed (either single or dual agency listings) |
| Controller Type | Microprocessor temperature controller |
| Document One: | Download |
|---|
Related products
Templog Premier Glass Door
Templog Premier Laboratory Single Glass Door Refrigerator 23 Cu. Ft.
$14,512.00
Purchase & earn 726 points!
$28,322.00
Purchase & earn 1,416 points!
$20,324.00
Purchase & earn 1,016 points!
Templog Premier Glass Door
Templog Premier Laboratory Single Glass Door Refrigerator 19 Cu. Ft. Left Hinged
$16,180.00
Purchase & earn 809 points!
$22,064.00
Purchase & earn 1,103 points!
Premium Solid Door
23 cu. ft. Single Solid Door Premium Laboratory Refrigerator
$10,934.00
Purchase & earn 547 points!
Templog Premier Glass Door
$8,644.00
Purchase & earn 432 points!
$16,866.00
Purchase & earn 843 points!






