Rtx-Dioxin2 columns have a much higher temperature stability compared to other confirmation columns and provide isomer specificity for both 2,3,7,8 substituted tetrachloro dioxins and furans. Thermal stability up to 340 °C allows faster analysis times and ensures low bleed. Exceptional resolution of both 2,3,7,8-TCDF and 2,3,7,8-TCDD from other potentially interfering congeners improves accuracy and reduces the need for time-consuming resolution check calculations.
Features & Benefits
- Isomer specificity for 2,3,7,8-TCDD and 2,3,7,8-TCDF achieved with one GC column.
- Thermally stable to 340 °C for longer lifetime.
- Unique selectivity for toxic dioxin and furan congeners allows use as a confirmation GC column.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | 20 to 320/340 °C |
| Stationary Phase Type | Rtx-Dioxin2 |
| Phase | proprietary Crossbond phase |
| Analyte | PBDE |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 40 m |
| Film Thickness (df) | 0.18 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.18 mm |


