ABT-ERS-30 – These laboratory refrigerators are engineered for cold storage use in environments where volatile conditions could potentially exist. These units are equipped with keyed door locks, interior shelving, and microprocessor temperature controllers. They meet NFPA and OSHA guidelines Class 1, Division II, Group C & D for storing substances in hazardous locations and utilize ATEX and non-sparking components for additional safety. Our Standard line provides multi-functional features in a cost-effective design.
Standard Hazardous Location (Explosion Proof) Refrigerator 30 Cu. Ft.
$10,452.00
SKU: 8265-10-8164
Categories: Hazardous Location, Special Purpose, Refrigerators
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 60 in |
| Defrost | Cycle defrost |
| Door Type | Right Hinged |
| Dimensions | Exterior dimensions: |
| Voltage | 115V |
| Refrigerant | R404a |
| Listing | UL/C-UL Listed |
| Controller Type | Mechanical Thermostat |
Related products
Premium Solid Door
72 cu. ft. Triple Solid Door Premium Laboratory Refrigerator
$20,324.00
Purchase & earn 1,016 points!
$12,700.00
Purchase & earn 635 points!
$25,554.00
Purchase & earn 1,278 points!
$20,324.00
Purchase & earn 1,016 points!
Templog Premier Glass Door
Templog Premier Laboratory Single Glass Door Refrigerator 19 Cu. Ft. Left Hinged
$16,180.00
Purchase & earn 809 points!
$23,102.00
Purchase & earn 1,155 points!
Templog Premier Glass Door
Templog Premier Laboratory Single Glass Door Refrigerator 23 Cu. Ft.
$14,512.00
Purchase & earn 726 points!






