Cell cultures depend on optimized growth conditions in order to thrive. With precise temperature and CO₂ control, Benchmark’s SureTherm™ Incubators provide the perfect environment for your cultures. All SureTherm™ Incubators feature a proprietary heat distribution system that combines six sided heating with a low speed internal fan. Air is circulated uniformly throughout the chamber without air exchange from the external environment. This results in a controlled, protected environment with minimal temperature fluctuations (within 0.1°C).
These are the first and only incubators equipped with our (patent pending) IncuView™ LCI (Live Cell Imaging) technology for viewing cells in “real time”. An internal microscope and large, external display allow cells to be viewed without removal from the incubator, eliminating the inherent temperature fluctuations and risk of contamination. Cells are easily viewed on the large, integrated display or viewed locally or remotely with a wifi enabled phone, tablet or computer.*
* Cell viewing requires optional IncuView Integrated Microscope Shelf (Item H3565-45-LCI or H3565-180-LCI.)
IncuView LCI Features
• Live remote monitoring,
w/ built-in door display or mobile device!
• Adjustable illumination
(Brightfield, Low NA Brightfield, Darkfield)
• Record video
• Time lapse images
• Pinch zoom
• On screen grid
• Web Access
• Z-Stacking
• Web sharing
Key Features
- Optional Microscope Shelf for remote LIVE Cell Imaging (LCI)
- Precision temperature control
- 6 sided direct heating with heated door and stainless steel chamber
- Dual Beam IR Sensor for excellent accuracy and recovery
- Available with high-heat decontamination and O2 control
- Air jacketed
Specifications
| Temperature Range | Ambient +5° to 60°C |
|---|---|
| Temperature Accuracy | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ± 0.4°C* |
| Temperature Increments | 0.1°C |
| Temperature Stability | 0.1°C |
| CO₂ Range | 0 to 20% |
| CO₂ Increment | 0.1% |
| CO₂ Accuracy | ± 0.1% |
| CO₂ Sensor | Dual Beam IR CO₂ Sensor |
| Heat Decontamination | Yes (180HD & 180HDO2 Models ONLY) |
| O₂ Range | 0.5 to 20% (180HDO2 Model ONLY) |
| O₂ Accuracy | ±0.3% (180HDO2 Model ONLY) |
| Chamber Dimensions: (W x D x H) (45 Liter) | 13.2 x 14.2 x 15.4 in. / 33.5 x 36.1 x 39.2 cm |
| Chamber Dimensions: (W x D x H) (180 Liters) | 18.7 x 20.8 x 28 in. / 47.3 x 52.8 x 71 cm |
| Chamber Volume | 45 Liter / 180 Liter |
| Split Inner Door | 6 Compartments (180HDO2 Model ONLY) |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Exterior Dimensions: (W x D x H) (45 Liter) | 16.5 x 18.3 x 21.8 in. / 42 x 46.5 x 55.3 cm |
| Exterior Dimensions: (W x D x H) (180 Liters) | 22 x 26.2 x 37.2 in. / 56 x 66.5 x 94.5 cm |
| Weight: (45 Liter) | 77 lbs / 35kg |
| Weight: (180 Liters) | 172lbs / 78kg |
| Electrical | 120V or 230V 50-60Hz |
| Power Consumption | 300W (H3565-45) / 420W (H3565-180) / 700W (H3565-180HD) / 700W (H3565-180HDO2) |
| Warranty | 2 years |
Optional Accessories
- H3565-45-LCI — IncuView Integrated Microscope Shelf, 45 Liter (5048-10-0876) — $5104.61
- H3565-180-LCI — IncuView Integrated Microscope Shelf, 180 Liter (5048-10-0875) — $5318.02
- H3565-O2REG — Regulator (optional) required for connecting to an O₂ source (5048-10-0877) — $443.71
- H3550-45-SH — Additional Shelf for 45 liter incubators, 1 each (5048-10-0455) — $212.95
- H3550-45-SK — Stacking kit for 45 liter incubator (5048-10-0456) — $413.4
- H3550-180-SH — Additional Shelf for 180 liter incubators, 1 each (5048-10-0453) — $427.26
- H3550-180-SK — Stacking kit for 180 liter incubator (5048-10-0454) — $498.73













Reviews
There are no reviews yet.