The Rxi-5Sil MS stationary phase incorporates phenyl groups in the polymer backbone. This improves thermal stability, reduces bleed, and makes the phase less prone to oxidation. Rxi-5Sil MS columns are ideal for GC-MS applications.
Features & Benefits
- General-purpose columns for GC-MS analysis of most semivolatiles, polycyclic aromatic compounds, chlorinated hydrocarbons, phthalates, phenols, amines, organochlorine pesticides, organophosphorus pesticides, drugs, solvent impurities, and hydrocarbons.
- Engineered to be a low-bleed GC-MS column.
- Excellent inertness for active compounds.
- Temperature range: -60 °C to 350 °C.
- Some dimensions also available as Integra-Guard columns — a guard and analytical column in one to eliminate connection problems!
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -60 to 320/350 °C |
| Stationary Phase Type | Rxi-5Sil MS |
| Polarity | Nonpolar |
| Phase | low-polarity phase; Crossbond 1,4-bis(dimethylsiloxy)phenylene dimethyl polysiloxane |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 30 m |
| Film Thickness (df) | 0.50 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.32 mm |




