Features & Benefits
- General-purpose columns for pesticides, herbicides, rosin acids, phthalate esters, and sterols.
- Equivalent to USP G3 phase.
- 4.5″ standard coil diameter.
- Temperature range: 0 to 300 °C*
*Maximum temperature varies by cat.#; see column-specific temperatures.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | 0 to 260/280 °C |
| Stationary Phase Type | MXT-50 |
| Polarity | Intermediate Polarity |
| Phase | midpolarity phase; Crossbond phenyl methyl polysiloxane |
| Column Type | Metal (MXT) |
| Length | 15 m |
| Film Thickness (df) | 1.0 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.53 mm |




