Features & Benefits
- General-purpose columns for residual solvents, alcohols, oxygenates, and volatile organic compounds.
- Equivalent to USP G43 phase.
- 4.5″ standard coil diameter.
- Temperature range: -20 to 280 °C
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -20 to 240/280 °C |
| Stationary Phase Type | MXT-1301 |
| Polarity | Intermediate Polarity |
| Phase | low- to midpolarity phase |
| Column Type | Metal (MXT) |
| Length | 30 m |
| Film Thickness (df) | 3.0 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.53 mm |




