Features & Benefits
- General-purpose MXT-WAX columns for FAMEs, flavor compounds, essential oils, amines, solvents, xylene isomers, and U.S. EPA Method 603 (acrolein/acrylonitrile).
- Equivalent to USP G14, G15, G16, G20, and G39 phases.
- 4.5″ standard coil diameter.
- Temperature range: 40 to 260 °C*
*Maximum temperature varies by cat.#; see column-specific temperatures.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | 40 to 230/250 °C |
| Stationary Phase Type | MXT-WAX |
| Polarity | Polar |
| Phase | polar phase; Crossbond Carbowax polyethylene glycol |
| Column Type | Metal (MXT) |
| Length | 30 m |
| Film Thickness (df) | 1.5 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.53 mm |







