Features & Benefits
Topaz GC inlet liners feature revolutionary technology and inertness to deliver you the next level of True Blue Performance:
- Deactivation—unbelievably low breakdown for accurate and precise low-level GC analyses.
- Reproducibility—unbeatable manufacturing controls and QC testing for superior reliability across compound classes.
- Productivity—unparalleled cleanliness for maximized GC uptime and lab throughput.
- 100% Satisfaction—if a liner doesn’t perform to your expectations, we will replace it or credit your account.
Patented
Product Specifications
| Units | 5-pk. |
|---|---|
| Volume | 0.923 mL |
| Outer Diameter (OD) | 6.5 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Packing | Quartz Wool |
| Liner Geometry | Single Taper |
| Instrument | PerkinElmer |
| Deactivation | Premium |
| Inlet Type | Split/Splitless |
| Length | 78.5 mm |
| Product Category | Liners |
| Inner Diameter (ID) | 4.0 mm |




