Ideal for the culturing of non-adherent cells, the Incu-Shaker CO2 Mini combines a precision CO2 incubation chamber with an integral orbital shaker, providing the optimum conditions for suspension cell culture.
With our unique and proprietary heat distribution technology, the incubator provides the highest levels of temperature accuracy with minimal fluctuation (within 0.1°C). The six-side heating system in combination with a low speed internal fan uniformly spreads air throughout the stainless steel chamber (without air exchange from the external environment). For applications requiring solely gravity convection, this internal fan can be disabled, significantly reducing the concern of sample to sample contamination.
A beltless motor drive provides a horizontally circular shaking motion at a consistent 19mm orbit. The included platform (9.5 x 11.5 in.) can be used for low speed shaking of a variety of laboratory vessels, including Erlenmeyer flasks, culture plates and media bottles. For high speed mixing, a patented MAGic Clamp platform is available that allows for magnetic attachment of flask clamps and tube racks.
Key Features
- Heat – Shake – CO2
- Six side heating provides excellent uniformity and recovery
- Integral MAGic Clamp shaker (Optional: Item No. H1000-MR), ideal for suspension cell culture
- Precise monitoring over CO2 with dual beam IR sensor
Specifications
| Temperature Range: | Ambient +5° to 60°C |
|---|---|
| Temperature Increments: | 0.1°C |
| Temperature Uniformity: | ± 0.5°C* |
| Temperature Accuracy: | 0.5°C |
| Speed Range: | 30 to 300rpm |
| Speed Increments: | 1rpm |
| Mixing Orbit: | 19mm (3/4 in.) |
| CO2 Range: | 0 to 20% |
| CO2 Increment | 0.1% |
| CO2 Accuracy | ± 0.1% |
| CO2 Sensor: | Dual Beam IR |
| Timer: | 1 min. to 48 hours / continuous |
| Platform Dimensions: | 9.5 x 11.5 in./28 x 41 x 33 cm |
| Chamber Dimensions: | 13.2 x 10.25 x 15.4 in. 33.5 x 26 x 39.2 cm |
| Chamber Volume: | 46L |
| Chamber Material: | Stainless Steel (316) |
| Exterior Dimensions: | 16.5 x 18.3 x 21.8 in. / 42 x 46.5 x 55.3 cm |
| Weight: | 90 lbs / 40.1 kg |
| Electrical: | 120V or 230V 50-60Hz (350W) |
Optional Accessories
- H2300-REG — Optional CO2 gas regulator (regulates gas pressure from the gas cylinder to the incubator) (5048-10-0309) — $423.24
- H1000-MR — MAGic Clamp universal platform for flasks & tube racks (9.5 x 11.5) (5048-10-0001) — $326.69
- H1000-MR-CMB — MAGic Clamp COMBO, for 125ml, 250ml, 500ml flasks (5048-10-0300) — $58.64
- H1000-MR-50 — MAGic Clamp magnetic clamp, 50ml Erlenmeyer (5048-10-0035) — $41.59
- H1000-MR-125 — MAGic Clamp magnetic clamp, 125ml Erlenmeyer (max. 36) (5048-10-0047) — $44.43
- H1000-MR-250 — MAGic Clamp magnetic clamp, 250ml Erlenmeyer (5048-10-0034) — $49.88
- H1000-MR-500 — MAGic Clamp magnetic clamp, 500ml Erlenmeyer (5048-10-0033) — $49.88
- H1000-MR-1000 — MAGic Clamp magnetic clamp, 1000ml Erlenmeyer (5048-10-0044) — $76.25
- H1000-MR-MP — MAGic Clamp magnetic clamp, one microplate (5048-10-0036) — $107.16
- H1000-MR-T15 — MAGic Clamp Tube Rack, 32x15ml, tubes (max. 8) (5048-10-0038) — $199.77
- H1000-MR-T50 — MAGic Clamp Tube Rack, 15 x 50ml (5048-10-0039) — $199.77
- H1000-MR-1550 — MAGic Clamp Tube Rack, 30 x 15ml, 20 x 50ml tubes (5048-10-0037) — $199.77
- H1000-MR-T600 — MAGic Clamp Tube Rack, 4x500ml or 600ml conical bottles (5048-10-0054) — $231.7
- H1000-MR-TSR — MAGic Clamp tilted holder for 15mL and 50mL tube racks (5048-10-0040) — $151.24
- H1000-MR-T15H — MAGic Clamp Tube Rack, 12 x 1.5/2.0ml tubes, horizontal (5048-10-0055) — $138.63
- H1000-MR-T150H — MAGic Clamp Tube Rack, 4 x 15ml tubes, horizontal (5048-10-0056) — $138.63
- H1000-MR-T500H — MAGic Clamp Tube Rack, 2 x 50ml tubes, horizontal (5048-10-0057) — $138.63












Reviews
There are no reviews yet.