The MXT-65TG phase resolves triglycerides by degree of unsaturation as well as by carbon number.
Features & Benefits
- Application-specific columns, specially tested for triglycerides.
- 4.5″ standard coil diameter.
- Temperature range: 20 to 370 °C
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | 20 to 370 °C |
| Stationary Phase Type | MXT-65 |
| Polarity | Polar |
| Phase | high-polarity phase; Crossbond diphenyl dimethyl polysiloxane |
| Analyte | Triglycerides |
| Column Type | Metal (MXT) |
| Length | 30 m |
| Film Thickness (df) | 0.10 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.25 mm |



