- No leaks for a more robust method.
- No column connections for easier, faster maintenance.
- No peak distortions due to connector dead volume and thermal capacity.
For analysts who find it inconvenient to make a leak-free connection between the guard column and the analytical column, we offer Integra-Guard columns. These innovative columns incorporate both a guard column and an analytical column in a continuous length of tubing, eliminating the connection and all connection-associated problems! The guard column section is marked separately from the analytical column using high-temperature string.
A wide variety of our Integra-Guard capillary columns are listed here. The Integra-Guard column is so economical that we challenge you to compare our price against that of a conventional connection, even if you assemble it yourself. If you are currently using a guard column, or are considering using one, call today and ask about Integra-Guard columns.
If you don’t see what you need here, contact Customer Service.
Features & Benefits
Get the protection without the connection!
- These innovative columns incorporate both guard column and analytical column in a continuous length of tubing, eliminating the connection and all connection-associated problems!
- The guard column section is marked separately from the analytical column, using high-temperature string.
- A wide variety of our Integra-Guard capillary columns are available.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -60 to 310/330 °C |
| Stationary Phase Type | Rtx-1 |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 30 m |
| Film Thickness (df) | 1.0 µm |
| Modification | w/5 m Integra-Guard Column |
| Product Category | Guard Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.53 mm |



