Features & Benefits
- General-purpose columns for arson accelerants, essential oils, hydrocarbons, pesticides, PCB congeners (e.g., Aroclor mixes), sulfur compounds, solvent impurities, simulated distillation, oxygenates, gasoline range organics (GRO).
- Tested and guaranteed for ultra-low bleed; improved signal-to-noise ratio for better sensitivity and mass spectral integrity.
- Temperature range: -60 °C to 330/350 °C.
- Equivalent to USP G1, G2, and G38 phases.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -60 to 330/350 °C |
| Stationary Phase Type | Rxi-1ms |
| Polarity | Nonpolar |
| Phase | nonpolar phase; Crossbond dimethyl polysiloxane |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 30 m |
| Film Thickness (df) | 0.25 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.25 mm |



