Features & Benefits
- Columns designed for high-temperature applications, such as mineral oil.
- Temperature range: -60 to 400 °C.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -60 to 400 °C |
| Stationary Phase Type | Rxi-5HT |
| Polarity | Nonpolar |
| Phase | low-polarity phase; diphenyl dimethyl polysiloxane |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 15 m |
| Film Thickness (df) | 0.10 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.25 mm |






