Features & Benefits
- Ideal for pesticides in food.
- General-purpose columns that can be used for phenols, residual solvents, drugs of abuse, pesticides, semivolatiles, PCB congeners (e.g., Aroclor mixes), and solvent impurities.
- Tested and guaranteed for ultra-low bleed; improved signal-to-noise ratio for better sensitivity and mass spectral integrity.
- Temperature range: -60 °C to 330/350 °C.
- Equivalent to USP G27 and G36 phases.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -60 to 330/350 °C |
| Stationary Phase Type | Rxi-5ms |
| Polarity | Nonpolar |
| Phase | low-polarity phase; Crossbond diphenyl dimethyl polysiloxane |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 15 m |
| Film Thickness (df) | 0.25 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.53 mm |




