Specifically applicated for linear alpha olefins (LAO) impurity analysis, Rxi-LAO columns provide accurate analysis of LAO compounds including 1-butene, 1-hexene, and 1-octene. Combining a stationary phase with a unique selectivity and an optimal, one-column method, these new columns help improve your LAO analysis by increasing system uptime and sample throughput.
Features & Benefits
- Specifically applicated for linear alpha olefin (LAO) impurity analysis.
- Unique selectivity enables high resolution of impurities from peaks of interest.
- One-column method reduces instrument setup and analysis time.
- Consistent column-to-column performance.
- Engineered to be a low-bleed column.
Fully supported by our Pro EZGC chromatogram modeler, helping labs simplify analysis optimization.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -20 to 300/320 °C |
| Stationary Phase Type | Rxi-LAO |
| Polarity | Intermediate Polarity |
| Phase | midpolarity Crossbond phase |
| Analyte | Linear Alpha Olefins |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 60 m |
| Film Thickness (df) | 1.4 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.25 mm |



