Rxi-SVOCms columns keep your instrument online and analyzing semivolatiles (SVOC) samples instead of offline for time-consuming recalibration or column replacement. Designed specifically for improved semivolatiles performance, Rxi-SVOCms columns ensure consistent chromatography that will keep calibrations passing longer, so you can run more samples before needing to recalibrate the instrument or replace the column.
Features & Benefits
Named Best New Separations Product of the Year in SelectScience Scientists' Choice Awards, as voted by scientists around the world.
- Column chemistry optimized specifically to give premium performance for semivolatiles in complex matrices.
- Long column lifetime—restore performance with a quick trim instead of a time-consuming replacement.
- Outstanding inertness keeps calibrations passing and samples running.
- Excellent resolution of critical pairs for improved accuracy.
- Consistent column-to-column performance.
- Engineered to be a low-bleed GC-MS column.
- Temperature range: -60 °C to 340 °C.
- Equivalent to USP G27 and G36 phases.
Simplify calibration with SVOC MegaMix reference standards kits that contain 150 (cat.# 31907) or 100 (cat.# 31908) of the most frequently analyzed semivolatiles.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | to 340/340 °C |
| Stationary Phase Type | Rxi-SVOCms |
| Polarity | Nonpolar |
| Phase | Proprietary 5% phenyl-type phase |
| Analyte | PAH|SVOC |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 20 m |
| Film Thickness (df) | 0.18 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.18 mm |







