Powerful motor for INSTANT vortexing
Continuous or “touch” operation
Q-Drive dynamic balancing system
Variable speed from 200 to 3200 rpm
Wide variety of accessories
Specifications
| Speed Range | 200 – 3200 rpm |
|---|---|
| Operating Modes | Touch or Continuous |
| Orbit | 3mm |
| Dimensions (in): | 5 x 6.3 x 6.7 |
| Dimensions (cm) | 13 x 16 x 17 |
| Operating Temp. | +4 to 45°C |
| Weight | 8.4lbs (3.8kg) |
| Electrical | 115V 60Hz or 230V 50-60Hz; 180W |
| Warranty | 2 years |
Optional Accessories
- BV1000-FLAT — Vortexer Flat head — $46.55













Reviews
There are no reviews yet.