Ideal for tube sizes 1.5ml to 50ml
Optimized speed and tilt angle for thorough mixing in sample tubes
Cold room and incubator safe
No adapters or mounting hardware required
Specifications
| Speed Range | Fixed, 24 rpm (230V: 20 rpm) |
|---|---|
| Tilt Angle | +/- 30° |
| Platform Size | 12 x 4.5 in. / 30 x 11.4 cm |
| Load Capacity | 5 lbs (2.3kg) |
| Operating Temp. Range | +4°C to +45°C |
| Dimensions (in) | 13.3 x 5.5 x 4 |
| Dimensions (cm) | 33.6 x 13.5 x 10 |
| Weight | 4lbs (1.8kg) |
| Electrical | 115 or 230V 50-60Hz; 50W |
| Warranty | 2 years |














Reviews
There are no reviews yet.