Features & Benefits
- General-purpose columns for alcohols, oxygenates, PCB congeners (e.g., Aroclor mixes), and pesticides.
- Equivalent to USP G46 phase.
- 4.5″ standard coil diameter.
- Temperature range: -20 to 280 °C*
*Maximum temperature varies by cat.#; see column-specific temperatures.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -20 to 240 °C |
| Stationary Phase Type | MXT-1701 |
| Polarity | Intermediate Polarity |
| Phase | midpolarity Crossbond phase |
| Column Type | Metal (MXT) |
| Length | 15 m |
| Film Thickness (df) | 3.0 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.53 mm |






