Features & Benefits
- General-purpose columns for solvents, fluorocarbons, alcohols, ketones, silanes, and glycols. Excellent confirmation column with an Rtx-5 column, for phenols, nitrosamines, organochlorine pesticides, chlorinated hydrocarbons, and chlorophenoxy herbicides.
- Equivalent to USP G6 phase.
- 4.5″ standard coil diameter.
- Temperature range: -20 to 400 °C*
*Maximum temperature varies by cat.#; see column-specific temperatures.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | -20 to 290/360 °C |
| Stationary Phase Type | MXT-200 |
| Polarity | Intermediate Polarity |
| Phase | midpolarity phase; Crossbond trifluoropropylmethyl polysiloxane |
| Column Type | Metal (MXT) |
| Length | 60 m |
| Film Thickness (df) | 1.0 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.53 mm |




