Features & Benefits
- General-purpose columns for organochlorine pesticides, PCB congeners (e.g. Aroclor mixes), herbicides, pharmaceuticals, sterols, rosin acids, and phthalate esters.
- Equivalent to USP G42 phase.
- Temperature range: 0 to 340 °C*
*Maximum temperature varies by cat.#; see column-specific temperatures.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | 0 to 290/340 °C |
| Stationary Phase Type | MXT-35 |
| Polarity | Intermediate Polarity |
| Phase | midpolarity phase; Crossbond diphenyl dimethyl polysiloxane |
| Column Type | Metal (MXT) |
| Length | 30 m |
| Film Thickness (df) | 0.50 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.25 mm |





