The higher aromatic content of the Rxi-35Sil MS column allows for superior separation of cannabinoids over traditional 5-type columns. Baseline separation can be achieved for a comprehensive list of cannabinoids by using a cost-effective 15 m column and readily available hydrogen carrier gas. The arylene content of the Rxi-35Sil MS stationary phase ensures long column lifetime at the high elution temperatures required for cannabinoids analysis.
Features & Benefits
- Special selectivity and excellent inertness for substituted polar compounds, such as drugs, pesticides, herbicides, PCBs, phenols, etc.
- Provides superior separation for cannabinoids.
- Very low-bleed phase for GC-MS analysis.
- Extended temperature range: 50 °C up to 360 °C.
Product Specifications
| Units | ea. |
|---|---|
| Temperature Limits | 50 to 280/300 °C |
| Stationary Phase Type | Rxi-35Sil MS |
| Polarity | Intermediate Polarity |
| Phase | midpolarity Crossbond phase |
| Column Type | Fused Silica |
| Length | 30 m |
| Film Thickness (df) | 3.0 µm |
| Product Category | Columns |
| Inner Diameter (ID) | 0.53 mm |




